LVR075S-240
DigiKey Part Number
LVR075S-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVR075S-240
Description
PTC RESET FUSE 240V 750MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
18 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
316 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
839 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
240V (265V Int)
Size / Dimension
0.450" L x 0.189" W (11.43mm x 4.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Height - Seated (Max)
0.921" (23.40mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Current - Max
7.5 A