KLKD030.T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 32
Datasheet
30A 600 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
KLKD030.T
DigiKey Part Number
5666-KLKD030.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKD030.T
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Solar (Photovoltaic)
Packaging
Box
Approval Agency
CE, CSA, UL
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 50kA DC
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
30A
Melting I²t
1409.0
Voltage Rating - AC
600 VAC