JLLS080.V
DigiKey Part Number
5666-JLLS080.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS080.V
Description
FUSE CARTRIDGE 80A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
80A
Size / Dimension
0.811" Dia x 1.642" L (20.60mm x 41.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC