JLLS045.T
DigiKey Part Number
5666-JLLS045.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS045.T
Description
FUSE CARTRIDGE 45A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
45A
Size / Dimension
1.000" Dia x 1.563" L (25.40mm x 39.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC