FLSR050.TXID
DigiKey Part Number
5666-FLSR050.TXID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLSR050.TXID
Description
FUSE CARTRIDGE 50A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Features
Indicating
Part Status
Active
Class
RK5
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Fuse Type
Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Current Rating (Amps)
50A
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC
600 VAC
Size / Dimension
1.063" Dia x 5.500" L (27.00mm x 139.70mm)