FLNR500.X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-FLNR500.X-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FLNR500.X |
Description | FUSE CRTRDGE 500A 250VAC/125VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 125 VDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Slow Blow |
Series | Applications Electrical, Industrial |
Packaging Box | Class RK5 |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, QPL, UL |
Mounting Type Requires Holder | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Fuse Type Cartridge | Package / Case Cylindrical, Blade Terminals |
Current Rating (Amps) 500A | Size / Dimension 2.594" Dia x 10.374" L (65.90mm x 263.50mm) |
Voltage Rating - AC 250 VAC |