ASMDC300F/24-2
DigiKey Part Number
F9962TR-ND - Tape & Reel (TR)
F9962CT-ND - Cut Tape (CT)
F9962DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMDC300F/24-2
Description
PTC RESET FUSE 24V 3A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 3 A Ih Surface Mount 2-SMD
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
72 mOhms
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
24V
Package / Case
2-SMD
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Size / Dimension
0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
Current - Trip (It)
6 A
Thickness (Max)
0.028" (0.71mm)
Current - Max
40 A