72R090XPR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 18-72R090XPRCT-ND - Cut Tape (CT) 18-72R090XPRTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 72R090XPR |
Description | PTC RESET FUSE 72V 900MA RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 7.2 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 200 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 470 mOhms |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Polymeric | Package / Case Radial, Disc |
Voltage - Max 72V | Size / Dimension 0.441" Dia x 0.122" T (11.20mm x 3.10mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 900 mA | Height - Seated (Max) 0.622" (15.80mm) |
Current - Trip (It) 1.8 A | Lead Spacing 0.201" (5.10mm) |
Current - Max 40 A | Approval Agency cURus, TUV |