5.0SMDJ60A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Bourns Inc.
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
96.8V Clamp 51.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ60A
DigiKey Part Number
5.0SMDJ60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ60ACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ60ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ60A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V