5.0SMDJ14AS
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ14ASTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ14ASCT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ14ASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ14AS
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 215.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
215.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V