2920L185DR
DigiKey Part Number
F2871TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2871CT-ND - Cut Tape (CT)
F2871DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L185DR
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
150 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.289" L x 0.202" W (7.35mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A