20KPA30A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 20KPA30ATR-ND - Tape & Reel (TR) 20KPA30ACT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20KPA30A |
Description | TVS DIODE 30VWM 51.5VC P600 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 51.5V Clamp 392.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20KPA30A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 392.2A |
Mfr | Power - Peak Pulse 20000W (20kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 33.51V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 51.5V |