1812L075PR
DigiKey Part Number
F2151TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2151CT-ND - Cut Tape (CT)
F2151DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L075PR
Description
PTC RESET FUSE 13.2V 750MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
EDA/CAD Models
1812L075PR Models
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
450 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
13.2V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A