1812L050/30PR
DigiKey Part Number
F4159TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4159CT-ND - Cut Tape (CT)
F4159DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L050/30PR
Description
PTC RESET FUSE 30V 500MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 500 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L050/30PR Models
Category
Time to Trip
150 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A