16R900GMR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 9 A Ih Through Hole Radial, Disc
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
16R900GMR
DigiKey Part Number
18-16R900GMRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-16R900GMRTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16R900GMR
Description
PTC RESET FUSE 16V 9A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
5.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4.7 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
13.5 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
9 A
Height - Seated (Max)
0.854" (21.70mm)
Current - Trip (It)
15.3 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
100 A