15KPA48A
DigiKey Part Number
15KPA48ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA48ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.7VC P600
Detailed Description
77.7V Clamp 194.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
15KPA48A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
194.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.7V