1210L075/24PR
DigiKey Part Number
F4146TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4146CT-ND - Cut Tape (CT)
F4146DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210L075/24PR
Description
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1210
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210L075/24PR Models
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
130 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A