1206L450SLWR
DigiKey Part Number
F5787TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5787CT-ND - Cut Tape (CT)
F5787DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L450SLWR
Description
PTC RESET FUSE 6V 4.5A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 4.5 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L450SLWR Models
Category
Time to Trip
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
14 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
4.5 A
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Trip (It)
9 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A