1206L150THWR-A
DigiKey Part Number
18-1206L150THWR-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L150THWR-ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L150THWR-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L150THWR-A
Description
PTC RESET FUSE 8V 1.5A 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 1.5 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
8V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
3 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
100 A