10EV010.ZXPCBL
DigiKey Part Number
18-10EV010.ZXPCBL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10EV010.ZXPCBL
Description
PCP HV FUSE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 500 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.532" L (10.30mm x 38.90mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
310.0
Current Rating (Amps)
10A
DC Cold Resistance
0.0128 Ohms