1.5SMC62A
DigiKey Part Number
1.5SMC62ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC62ACT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC62ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC62A
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
85V Clamp 17.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC62A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V