1.5SMC600A
DigiKey Part Number
18-1.5SMC600ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMC600ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMC600ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC600A
Description
TVS DIODE 512VWM 828VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
828V Clamp 1.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
512V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
570V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
828V