1.5KE300CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 26.347
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 72
Datasheet
Comchip Technology
In Stock: 0
Comchip Technology
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
414V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE300CA-B
DigiKey Part Number
1.5KE300CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE300CA-B
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE300CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V