0NLN025.T
DigiKey Part Number
F1128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0NLN025.T
Description
FUSE CARTRIDGE 25A 250VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25A 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
250 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
K5
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
25A
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC