0JTD040.T
DigiKey Part Number
5666-0JTD040.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD040.T
Description
FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Current Rating (Amps)
40A
Size / Dimension
1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC