0JTD015.T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 46
Datasheet
15A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
0JTD015.T
DigiKey Part Number
F5086-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD015.T
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Transformer Protection
Packaging
Bulk
Class
J
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
15A
Size / Dimension
0.811" Dia x 2.252" L (20.60mm x 57.20mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC