0885002.DR
DigiKey Part Number
F10988TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10988CT-ND - Cut Tape (CT)
F10988DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0885002.DR
Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 500VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 A 500 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0885002.DR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
4.7
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.428" L x 0.188" W x 0.188" H (10.86mm x 4.78mm x 4.78mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0322 Ohms