045303.5MR
DigiKey Part Number
F3655TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3655CT-ND - Cut Tape (CT)
F3655DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
045303.5MR
Description
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
045303.5MR Models
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
2.469
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.02 Ohms