0438.375WR
DigiKey Part Number
F2944TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2944CT-ND - Cut Tape (CT)
F2944DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0438.375WR
Description
FUSE BRD MT 375MA 32VAC 63VDC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
375 mA 32 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0438.375WR Models
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.0041
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
1.247 Ohms