043702.5WRA
DigiKey Part Number
F10006TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10006CT-ND - Cut Tape (CT)
F10006DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
043702.5WRA
Description
FUSE BRD MT 2.5A 32VAC 35VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 32 V 35 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.457
Approval Agency
CSA, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm)
Voltage Rating - AC
32 V