0437.250WR
DigiKey Part Number
F2877TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2877CT-ND - Cut Tape (CT)
F2877DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0437.250WR
Description
FUSE BRD MT 250MA 125VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0437.250WR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.003
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
2.29 Ohms