0402L100SLKR
DigiKey Part Number
18-0402L100SLKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0402L100SLKRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0402L100SLKRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402L100SLKR
Description
PTC RESET FUSE 1.0A 6V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1 A Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
250 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Current - Trip (It)
2 A
Current - Max
40 A