0402L020SLKR
DigiKey Part Number
F5757TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5757CT-ND - Cut Tape (CT)
F5757DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402L020SLKR
Description
PTC RESET FUSE 6V 200MA 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 200 mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0402L020SLKR Models
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.25 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0402 (1005 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Current - Trip (It)
500 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A