03132.25HXP
DigiKey Part Number
F2565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03132.25HXP
Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG
Detailed Description
2.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
121.0
Approval Agency
CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0968 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V