023902.5HXP
DigiKey Part Number
F2706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
023902.5HXP
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
79.705
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0583 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V