021706.3MXP
DigiKey Part Number
F1729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021706.3MXP
Description
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
63A
Melting I²t
62.465
Approval Agency
BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0095 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V