0217.500TXP
DigiKey Part Number
0217.500TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0217.500TXP
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.215
Approval Agency
CCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.2065 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V