0217.500MXEP
DigiKey Part Number
F3469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0217.500MXEP
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.215
Approval Agency
CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.2065 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V