0216.100MXP
DigiKey Part Number
F1704-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0216.100MXP
Description
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
0.0045
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
5.7925 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V