SRP1-CEDZH-080NC-N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-SRP1-CEDZH-080NC-N-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1-CEDZH-080NC-N |
Description | SSR HP ECO, 1X80A/660VAC ZC, DC |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Datasheet | Datasheet |
Category | Output Type AC, Zero Cross |
Mfr | Voltage - Input 4 ~ 32VDC |
Series | Voltage - Load 24 V ~ 660 V |
Packaging Box | Load Current 80 A |
Part Status Active | On-State Resistance (Max) 3 mOhms |
Mounting Type Chassis Mount | Termination Style Screw Terminal |
Relay Type Photo-Coupled Relay (Photorelay) | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |