LFR251001C | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-LFR251001C-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LFR251001C |
Description | FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fuse Holder 100 A 250V 1 Circuit Cartridge DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current Rating (Amps) 100 A |
Mfr | For Use With/Related Products Class R Fuses |
Series | Fuse Type Cartridge |
Packaging Box | Fuseholder Type Holder |
Part Status Active | Number of Circuits 1 |
Mounting Type | Voltage |
Fuse Size 1.063" Dia x 5.874" L (27mm x 149.2mm) | Termination Style Box Lug |