LFR250601CID | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-LFR250601CID-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LFR250601CID |
Description | FUSE BLOK CART 250V 60A DIN RAIL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fuse Block 60 A 250V 1 Circuit Cartridge DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current Rating (Amps) 60 A |
Packaging Box | Fuseholder Type Block |
Part Status Active | Number of Circuits 1 |
Mounting Type | Voltage |
Fuse Size 0.813" Dia x 3" L (20.65mm x 76.2mm) | Termination Style Box Lug |