0JTD070.V
DigiKey Part Number
5666-0JTD070.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD070.V
Description
FUSE CARTRIDGE 70A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Transformer Protection
Packaging
Bulk
Class
J
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps)
70A
Size / Dimension
1.126" Dia x 2.626" L (28.60mm x 66.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC