SBL40D1-04
DigiKey Part Number
2090-SBL40D1-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBL40D1-04
Description
60 WATT BLDC SERVO MOTOR - 40 MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Standard 3000 RPM 60W Incremental 36VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
26.9 / 190
Manufacturer
Lin Engineering
Power - Rated
60W
Series
Encoder Type
Incremental
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 1.570" x 1.570" (39.88mm x 39.88mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.318" (8.08mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
1.000" (25.40mm)
Function
Standard
Mounting Hole Spacing
1.810" (45.97mm)
Voltage - Rated
36VDC