SC3000-270-ASC
DigiKey Part Number
2610-SC3000-270-ASC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC3000-270-ASC
Description
CAPACITOR 3000F 0%/20% 2.7V CHAS
Customer Reference
Detailed Description
3000 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Axial, Can - Screw Terminals 0.28mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.28mOhm
Manufacturer
LICAP Technologies, Inc.
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Packaging
Box
Termination
Screw Terminals
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Capacitance
3000 F
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Tolerance
0%, +20%
Size / Dimension
2.402" Dia x 6.496" L (61.00mm x 165.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C