PHG.2B.316.CLLD82
DigiKey Part Number
PHG.2B.316.CLLD82-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.2B.316.CLLD82
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHG.2B.316.CLLD82 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
316
Cable Opening
0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C