PHG.0B.302.CYMD56
DigiKey Part Number
PHG.0B.302.CYMD56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.0B.302.CYMD56
Description
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C