PHG.00.303.CLLD35
DigiKey Part Number
PHG.00.303.CLLD35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.00.303.CLLD35
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.00.303.CLLD35 Models
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.106" ~ 0.138" (2.70mm ~ 3.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C