PFG.1B.308.CLLD62
DigiKey Part Number
PFG.1B.308.CLLD62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFG.1B.308.CLLD62
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFG.1B.308.CLLD62 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
8
Shielding
Shell Size - Insert
308
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Mounting Feature
Front and Rear Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C