FPG.0B.302.CLAD52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 11
Datasheet
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
FPG.0B.302.CLAD52
DigiKey Part Number
FPG.0B.302.CLAD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPG.0B.302.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FPG.0B.302.CLAD52 Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C